Homologacija pojedinačnog tipa vozila provodi se za nova i polovna vozila, koja dobavljač pojedinačno uvozi radi prodaje ili za svoje potrebe. Svako vozilo, prije uvoznog carinjenja i njegova pripadajuća dokumentacija osim propisom izuzetih, podvrgava se homologacijskom pregledu.
Za proizvođače motornih vozila, odnosno potvrda o njihovoj usuglašenosti sa propisima i standardima u zemlji gde se uvoze su od ključnog značaja. Da bi proizvođač ili uvoznik vozila ili dijelova i opreme vozila mogao da plasira proizvod na tržištu neke zemlje u kojoj vrijede EU direktive ili ECE pravilnici neophodno je da za taj proizvod provede postupak homologacije. Da bi proizvođač ili uvoznik vozila ili dijelova i opreme vozila mogao da plasira proizvod na tržištu neke zemlje u kojoj vrijede EU direktive, ECE pravilnici, neophodno je za taj proizvod da provede postupak homologacije.
Pri homologaciji vozila (uključujući i rezervne dijelove), ispituju se i potvrđuju uređaji bitni za sigurnost vozila u cjelini, kao i uređaji od kojih zavisi ekološki kvalitet vozila. Homologacija motornih vozila (uključujući i rezervne dijelove), predstavlja postupak ocjenjivanja stanja, odnosno utrđivanja da li određeno vozilo u cjelini ili neki njegov dio ili oprema, odgovaraju zahtjevima propisanim EU direktivama ili ECE pravilnicima. Kao takvi se smatraju uređaji bitni za aktivnu sigurnost vozila (kočnice, upravljački mehanizam, svjetla, signalni uređaju, pneumatici i sl.), za pasivnu sigurnost vozila (sigurnosni pojasevi, sjedišta za djecu, unutarnja oprema, protivpožarna zaštita i sl.), za opću sigurnost vozila (zaštita od neovlaštene uporabe i sl.) i za ekološki kvalitet vozila (toksična ispušna emisija, buka, radiofrekvencijske smetnje i sl.)